Barahona/Pedernales

Różnorodność gatunkowa regionu Barahona stanowi jedną z najbardziej ukrywanych tajemnic na Dominikanie.

Znana, jako „Perła Południa“ lub „Cud Natury”, Barahona stanowi jeden z ostatnich regionów Republiki Dominikany, zupełnie niedostępny dotąd dla turystów. Charakteryzuje się niesamowitymi, dziewiczymi plażami i wodospadami, stanowiącymi rezerwat chroniący tę wyjątkową biosferę.

Barahona leży 204 km na zachód od Santo Domingo. Był to obszar kacyka Anacaona, stanowiący źródło legend o „nieugiętym Enriquillo“, rebeliancie pośród pierwotnych mieszkańców. Miejsce to służyło w poprzednim wieku bezwzględnym piratom Cofresí za schronienie. Oznacza to, ze w Punta znajdowano gliniane naczynia ze skarbami Cofres, a w La Ciénaga znaleziono broszkę z wizerunkiem Napoleona Bonaparte oraz monety z przeróżnych krajów.

Plaża Bahía de las Águilas oddalona jest ok. 300 km od stolicy Santo Domingo. To część parku narodowego Jaragua w prowincji  Pedernales, a także Rezerwatem biosfery UNESCO. Na plażę prowadzą tylko dwie drogi. Można się tam dostać na łodzi lub autem z napędem na cztery koła. W obu przypadkach najlepiej jechać z przewodnikiem, który doskonale zna ten region i nie zabłądzi w terenie.

Nazwa Bahía de las Águilas (w tłumaczeniu zatoka orłów) pochodzi najpewniej od kształtu wybrzeża, które z lotu ptaka przypomina orła. Inna teoria mówi, że nazwę zainspirował ptak rybołów zwyczajny (hiszp. el águila pescadora), który emigruje tu co roku ze Stanów Zjednoczonych, żeby przeczekać chłodniejsze okresy i spłodzić potomstwo.

Bahía de las Águilas to dom kilku zagrożonych gatunków zwierząt m.in. legwanów nosorogich czy legwanów Ricordo. Swoje jaja składają tutaj żółwie zielone, żółwie szylkretowe, żółwie skórzaste oraz karetty. W regionie żyje ponad 130 gatunków ptaków, wymienić można np. gołąbczaki karaibskie czy różowoszyje. Z endemicznych gatunków zwierząt występują tu np. myszoryjki, hutie hispaniolska czy manaty karaibskie. Żyje tutaj także jedenaście gatunków nietoperzy np. rybak nocny. Pod powierzchnią wody ukrywają się koralowe ogrody, między którymi można pływać z maską i fajką i obserwować rozgwiazdy, czy wielokolorowe rybki.

W tej części Republiki Dominikańskiej nie znajdziesz gajów palmowych. Minimalne opady i suchy klimat sprawiają, że ta część kraju jest jałowa, usiana kaktusami i innymi sucholubnymi roślinami. Plażę  Bahía de las Águilasz z jednej strony otaczają skały, wśród których rośnie niska krzaczasta roślinność. Na pewno dobrze mieć pod ręką krem do opalania z wysokim filtrem, parasol chroniący od słońca oraz wodę i jedzenie.

Barahona to niezwykle różnorodny krajobraz, gdzie płaskie plaże tworzą kontrast z sąsiadującym z nimi wysokim na 2.000 m łańcuchem górskim Sierra Bahoruco. Występują tu jeziora oraz czasem zupełnie opustoszałe ubogie miejscowości.

W tym rejonie wydobywany jest larimar, kamień półszlachetny, zbliżony kolorem do akwamarynu i turkusa. Położony centralnie park, katedra i dom z okresu kolonialnego przypominają gościom.

Na biegnącym równolegle do nabrzeża molo znajduje się wiele restauracji i stoisk z wyrobami lokalnego rękodzieła.

Rezerwat przyrody Reserva Científica Laguna Rincón o de Cabral: Laguna ta znajduje się w dolinie Valle de Neyba i pozostaje drugą, co do wielkości w kraju.

Playa la Saladilla.: Plaża ta leży 16 km od Barahona i wspominana jest w wielu legendach o miejscu ukrytych tu skarbów.

Playa San Rafael.: W pobliżu ujścia rzeki Yaque można zdecydować się na kąpiel zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie.

Playa los Patos.: 40 km od Barahona leży plaża, wręcz idealnie nadająca się dla fanów surfingu

POLE MAGNETYCZNE W CABRAL

Przejeżdżając z Barahona so Azua można doznać niesamowitego fenomenu natury. Po kilku kilometrach pojawia się rozjazd w lewo w kierunku Cabral. Stoi tam tablica, witająca przejeżdżających tekstem następującej treści „Serdecznie witamy w zagadkowym polu magnetycznym”. Wiąże się to z kuriozalnym uczuciem “wyciągania ciała do góry”, przy zjeżdżaniu w dół.. Uczucie to związane jest oddziaływaniem sił magnetycznych oraz złudzeniem optycznym.

PÓŁWYSEP BAHORUCO

Tu znajduje się kilka najpiękniejszych plaż na całej wyspie. W San Rafael panuje tradycja, by korzystać dwa razy z kąpieli: najpierw w morzu, a potem w rzece. Zostawiamy z tyłu plażę Strand Playa de Paraíso, lagunę ze słodką wodą oraz kamienne domy Enriquillo i udajemy się do Oviedo, skąd można wyruszyć na wycieczkę do Parku Narodowego Parque de Jaragua. Jest to największy rezerwat przyrody na wyspie: obejmuje powierzchnię 1.400 km² oraz liczące ponad 50 mln lat formacje geologiczne. Jadąc dalej drogą prowadzącą na plażę dojeżdża się do odludnej plaży Strand Cabo Rojo, nadającej się idealnie do nurkowania. Dalej dojedzie się do Pedernales.

REZERWAT PRZYRODY LUB JEZIORO ENRIQUILLO

Tej rejon nadaje się idealnie na wypady trekkingowe.40 m poniżej poziomu morza, w środku rezerwatu przyrody, znajduje się jezioro Enriquillo, o pow. 250 km², największe jezioro ze słoną wodą na Karaibach. Nosi ono nazwę na cześć kacyka Enriquillo, który po bitwie z Hiszpanami schronił się na wyspie Cabritos, znajdującej się pośrodku tegoż jeziora. Wyspa ta, na której żyje masa krokodyli, wyraźnie wyróżnia się pośród jego wód. Całość robi niesamowite wrażenie w popołudniowym słońcu, gdy jezioro lśni niebieskimi, czerwonymi i pomarańczowymi barwami nieba odbitymi w jego wodach. Jezioro to stanowi ważny rezerwat fauny i flory. Jest ono domem dla wielu gatunków płazów oraz różowych flamingóws.

ZATOKA ORŁÓW BAHIA DE LAS AGUILAS oraz PARK NARODOWY JARAGUA

Niesamowity krajobraz należący do jednych z nietkniętych jeszcze terenów kraju. Ten habitat posiada liczne rodzime gatunki zwierząt, jak flamingi (tu znajduje się ich największa kolonia na wyspie), czaple śniade, mewy, gołębie białogłowe, jak i cztery gatunki żółwi morskich zagrożonych wymarciem, dla których stanowi on teren lęgowy. Do parku przylega cudowna plaża Bahía de las Águilas, laguna Oviedo oraz wyspy Alto Velo oraz Beata, to miejsca, które stanowiły kwaterę główną piratów Confres. Ponadto znajdują się różnorodne wykopaliska archeologiczne z czasów prekolumbijskich oraz kadencji kacyka Xaragua i jaskinie wraz z malowidłami ściennymi z okresu ok. 2500 p.n.e.

BANÍ

Baní stanowi miejsce stanowiące dla gości niespodziankę: Występują tu spokojne plaże, kolorowe domy, budynki w kolonialnym stylu, plac Plaza de la Iglesia de Nuestra Señora de Regla, wokół którego położonych jest wiele restauracji i zakładów rzemieślniczych oraz muzeum kawy Museo del Café Dominicano, szczególnie interesujące dla miłośników tego napoju. Jadąc drogą dalej na zachód dojeżdża się do Baní, samotnych plaż Las Salinas oraz Palmar de Ocoa. Stolica prowincji Baní, miasto poetów, nosi swoją nazwę na cześć kacyka o tym samym nazwisku. Gmina ta należała do kacyka Maguana i leży w odległości 66 km od Santo Domingo. Można podziwiać tu wyjątkowe karaibskie saliny i wydmy, które powstały przed 50.000 lat, w których występują wyjątkowe okazy: motyl monarszy, płazy, gady, ptaki i najbardziej wyjątkowe gatunki ryb. Prowincja ta słynna jest także ze swoich słodyczy produkowanych z mleka koziego oraz Mango Banilejo.

Puerto Hermoso: Występują tu złoża soli kamiennej, która nadaje Karaibom „słonego smaczku“.

Los Almendros to przytulna plaża pokryta białym piaskiem.

Bahía de Calder to region wspaniałych plaż, słońca i przyjaznych temperatur, leżący na skraju prowincji Peravia.

SAN CRISTÓBAL

To piękne miasto, założone przez Krzysztofa Kolumba, znajduje się 28 km na zachód od Santo Domingo. Widoczne są tu ślady obecności dyktatora Leónicas Trujillo: mahoniowy dom Casa de Caoba, pomnik Piedras Vivas, jak i kościół Nuestra Señora de Consolación, w którym znajduje się mauzoleum dyktatora. Wśród innych budynków, służących nocą władzy dyktatora, stanowiących dziś ciekawostkę, znajduje się katedra Virgen de Altagracia, z wyjątkowymi malowidłami ściennymi autorstwa Vela Zanetti (malarza, który wykonał freski w siedzibie UNO), kościół San Cristóbal oraz jaskinie Obsidiana. Spacer po mieście jest bardzo przyjemnym przeżyciem: Od parku Parque Central rozciągają się długie, porośnięte mahoniami aleje, na rynku można kupić owoce wszelakiego rodzaju, a na stoisku „Coña Chichita“ dostępne są słynne, smakowite tarty. W pobliżu znajdują się sensacyjne plaże Najayo, Nigua oraz Palenque, w których to wodach to w ostatnim stuleciu tonęły francuskie galeony, które dziś uatrakcyjniają nurkom ich zejścia pod wodę. W trakcie wycieczki do jaskiń Pomier oraz Borbón Höhlen, stanowiących dziedzictwo narodowe, można podziwiać setki malowideł ściennych, wykonanych przez przodków obecnych mieszkańców wyspy. Można zwiedzić tu także ruiny pierwszych w Ameryce plantacji trzciny cukrowej: plantacji Engombe oraz Nigua z VI w. na których to setki niewolników z Afryki przyczyniło się swoją ciężką pracą do gospodarczego rozwoju tego regionu.

PALENQUE

Tę część wybrzeża trzeba koniecznie odkryć: Playa Najayo to przecudowna zatoka. Rozpościerająca się w od miejscowości Sabana Grande de Palenque. Dociera się potem do Playa Palenque, małej wioski z szeroką plażą, w której wodach od 1806 leży wrak francuskiego galeonu Diómedes Imperial, który sprawia, że serca pojawiających się tam nurków biją szybciej.

PEDERNALES

to spokojna wioska rybacka z okrągłą twierdzą, niesamowitą trasą wycieczkową do parku narodowego Araguaia, w którym można znaleźć wiele skarbów natury, między innymi plażę Bahía de las Águilas, spektakularnie odosobnioną plażę z niebieską wodą, białym piaskiem i laguną.

I WIELE INNYCH MIEJSC DO ODKRYCIA

San Juan de la Maguana: Prowincja San Juan od dnia założenia miasta o tej samej nazwie, nosi miano świętego San Juan Bautista. Dodatek „de la Maguana“ odnosi się do nazwiska kacyka, sprawującego władzę w tym rejonie. San Juan jest jednym z najstarszych miast Dominikany. Leży ono w tej samej dolinie, co dawniejszy rewir von Maguana, a plac ceremonii (Plaza Ceremonial Indígena), względnie tzw. „Corral de los Indios“, stanowią nieliczne na Antylach utrzymane miejscowości z tradycjami prekolumbijskimi. Jaskinia Seboruco leży w pobliżu naturalnych term zalewu Sabaneta, z których to korzystali już dawno temu mieszkający tu przodkowie. To tu znaleziono szczątki ludzkie sprzed ponad 4.000 lat. Ratusz, plac sądowy, hotel Maguana oraz łuk triumfalny. Budowę tegoż budynku wzniesionego w latach 1942 -1948 zlecił dyktator Rafael Leonidas Trujillo. Zbudowany w roku 1939 łuk triumfalny stanowi dziś symbol tej prowincji.

Plac ceremonii “El Corral de los Indios“ stanowi jeden z nielicznie utrzymanych na Antylach obiekt prekolumbijski. Leży on na terenie gminy Juan de Herrera, 5 km na północ od miasta San Juan de la Maguana. Przyjmuje się tu, że znajduje się on w samym sersu wyspy Santo Domingo. W tych miejscach przodkowie odbywali swoje uroczystości “Areitos“ oraz podejmowali inne inicjatywy społeczne.

Park Narodowy Loma Nalga de Maco Park te leży na terenie Elías Piña pośrodku masywu centralnego Cordillera Central. Najpiękniejsza góra tegoż masywu, rozciąga się od rzeki Río Vallecito (860 m n.p.m.) tworząc spłaszczone wzniesienie na wysokości 1.990 m. W pobliżu znajdują się dwie inne góry o wys. 1.505 oraz 1.750 m.

Park Narodowy Sierra de Neiba: Łańcuch górski Sierra de Neiba rozpościera się od północnego wschodu na południowy wschód, pomiędzy jeziorem Enriquillo, a doliną San Juan. Na zachodzie góry te ciągną się za granicę z Republiką Haiti, przyjmując tam nazwę Montañas Negras“. Na wschodzie Sierra de Neiba ciągnie się na południe wzdłuż rzeki Río Yaque. Na zachodzie i na wschodzie gór, pomiędzy granicami prowincji znajdują się,największe tutaj wzniesienia o wysokości 2.279 oraz 2.176 m n.p.m.

La Zurza W Las Matas de Farfán: Iznajdują się źródła wody siarkowej, często odwiedzane przez turystów. W pobliżu znajdują się jaskinie Catanamatías, kompleks jaskiń, połączonych z jaskiniami San Francisco Höhlen w Bánica oraz jaskiniami Seboruco Höhlen w Sabaneta. Las Cuevas. Las Cuevas stanowi wyjątkową wioskę zamieszkałą prze rybaków, których domy znajdują się bezpośrednio nad brzegiem morza.

Casa Bonita Tropical Lodge

www.casabonitadr.com
Ilość pokoi13
Restauracje1
Konferencje (ilość miejsc)nie
Internetnie
SOAtak
Golfnie
Tenisnie
Siłownianie
Kasynonie
Casa Bonita Tropical Lodge