Praktyczne informacje

Klimat

W Republice Dominikańskiej panuje klimat ciepły i tropikalny, dlatego w czasie pobytu należy nosić okulary słoneczne i korzystać z kremu do opalania z wysokim filtrem ochronnym.  

Elektryczność

110 V/60 Hz – podobnie jak w USA. Aby korzystać z europejskich urządzeń – ładować aparat fotograficzny czy telefon komórkowy - konieczne jest zaopatrzenie się w adapter do gniazdek elektrycznych. Europejskie urządzenia takie jak suszarka czy depilator z adaptorem mogą nie działać lub działać z mniejszą mocą. Do ich użytku konieczny jest konwerter napięcia z 110 V na 220 V.

Ważne numery telefonów w Republice Dominikańskiej

Telefon alarmowy 911
Straż pożarna 809-6822000
Policja 809-6823151
Czerwony Krzyż 809-6823792
Obrona Cywilna 809-6893898
Tecni-taxi 5672010
Transporte turístico - tax 809-4221330
Skargi i reklamacje 809-4125045

Internet

Z internetu korzystać można w kawiarniach internetowych. Cena za godzinę to ok. 1-4 USD. W luksusowych hotelach i miejscowościach wypoczynkowych łączyć się można za pomocą WiFi, należy jednak liczyć się z pewnymi opłatami za usługę, zwykle ok. 12USD/dzień. Darmowe WiFi dostępne jest w hotelowych lobby czy restauracjach.

Jedzenie i napoje

Na dominikańską kuchnię wpływ miała historia kraju i kultury, który do kraju podróżowały. Przede wszystkim chodziło o kulturę hiszpańską, która miała na miejscową kuchnię duży wpływ. Miejscowe dania są bardzo syte i często korzystają z wielu przypraw, dzięki którym mają wyraźny specyficzny smak. Podstawą wielu dań jest ryż, duszone warzywa, fasola czy smażone banany. Często serwowane są ryby na wiele sposobów. Tradycyjny napój to wyśmienity rum o delikatnym smaku. Jest też częścią wielu cocktailów, a także ulubioną pamiątką z wakacji.

Taxi

Najlepiej korzystać wyłącznie z oficjalnie oznaczonych taksówek, które zawsze stoją przez lotniskiem czy hotelem. W taksówkach nie ma taksometrów, dlatego zawsze przed odjazdem należy ustalić z kierowcą cenę.

Ubranie

Każdy przyjezdny zadowolony będzie z ciepłej pogody. W związku z tym, że temperatury wynoszą zwykle 30 °C, najlepiej spakować lekkie przewiewne ubrania. W ciągu dnia nie można zapominać o nakryciu głowy i okularach słonecznych.

Z kolei wieczorem, kiedy temperatura spada o kilka stopni, przyda się sweter czy długie spodnie. Na spacer wzdłuż morza warto zabrać cienką kurtkę. Wiele hoteli organizuje dla gości imprezy towarzyskie, dlatego nie można zapomnieć kreacji wieczorowej.

Na co dzień wielu mieszkańców Republiki Dominikańskiej ubiera się w bardzo nieformalny sposób w wyraziste kolory i wzory.

Opieka lekarska

Szpitale (państwowe i prywatne) w regionach turystycznych oferują następujące usługi: transport lotniczy, lekarzy na telefon w hotelach, komory dekompresyjne, pogotowie dentystyczne czy całodobowe apteki w każdym mieście.

Godziny otwarcia

Banki są otwarte w dni robocze od godz. 8 do 16. W sobotę godziny otwarcia skrócone są do 13. Urzędy państwowe pracują nieco krócej, od poniedziałku do piątku od 7.30 do 14.30. Centra handlowe otwarte są od poniedziałku do soboty między 9.00 i 19.30, supermarkety od godz. 8 do 22, a restauracje zwykle od godz. 8 do 22.