Transport

Transport lotniczy

Republika Dominikańska połączona jest ze wszystkimi częściami świata dzięki dużej ilości połączeń lotniczych. Główne trasy obsługują najbardziej prestiżowe linie. Dzięki szybkiej kontroli paszportowej wjazd do kraju jest bezproblemowy.

W kraju znajduje się w sumie 8 lotnisk międzynarodowych, które obsługują główne plażowe destynacje i dwie metropolie: Santo Domingo i Santiago.

  • Las Américas (SDQ) – niedaleko stolicy Santo Dominga, miejscowości wypoczynkowych Boca Chica i Juan Dolio.
  • La Romana (LRM) – niedaleko kurortu Casa de Campo, wyśmienitych pól golfowych i hoteli w regionie Bayahibe.
  • Punta Cana (PUJ) – w regionie Punta Cana / Bávaro.
  • Gregorio Luperón (POP) – w regionie Puerto Plata.
  • El Cibao (STI) – niedaleko Santiago i miast w środkowej części kraju Jarabacoa i Constanza.
  • El Catey (AZS) – znajduje się na półwyspie Samaná.
  • La Isabela (JBQ) – niedaleko Santo Domingo, Boca Chica i Juan Dolio obsługuje loty krajowe oraz niektóre międzynarodowe linie kursujące między karaibskimi wyspami.
  • Maria Montez (BRX) – w regionie Barahona na południowym-zachodzie kraju.

Porty

Coraz więcej Polaków wyrusza do Republiki Dominikańskiej na pokładzie luksusowych pasażerskich statków transoceanicznych. W kraju znajduje się 5 dużych portów, dzięki czemu zobaczyć można nie tylko historyczne centrum Santo Domingo, ale także elegancką La Romanę, wiktoriańskie Puerto Plata lub naturalny raj na Samanie.

Rejsy pasażerskie przeżywają ostatnio wielki boom, przede wszystkim dzięki nowym prestiżowym liniom, które uwzględniły kraj w swoich planach podróży. Statki transatlantyckie oferują luksusowe zakwaterowanie w pięciogwiazdkowym standardzie.

Łodzie kotwiczą w portach rano i wypływają wczesnym wieczorem, turyści mają więc na zwiedzanie cały dzień. Na pokładzie korzystać można z basenów, barów, centrum fitness, salonów kosmetycznych czy wielu innych usług.

5 dużych portów

Dzięki swojemu strategicznemu położeniu dominikańska metropolia Santo Domingo służy nie tylko jako port macierzysty, skąd turyści podróżują do dalszych karaibskich wysp, ale także jako miejsce przesiadkowe do odkrywania dominikańskiego wybrzeża. Terminal Don Diego umożliwia bezpośrednie wejście do Dzielnicy Kolonialnej, gdzie znajduje się wiele zabytków. Drugi terminal Sans Souci jest uważany za najnowocześniejszy na całych Karaibach.

Port v La Romana przeszedł niedawno rekonstrukcję i jest w stanie przyjąć aż dwie łodzie na raz. W okolicy znaleźć można dziewicze plaże Bayahibe i Dominicus, artystyczną wioskę Altos de Chavón czy kurort sportowy Casa de Campo ze słynnymi polami golfowymi „Psi ząb“ i „The Links“.

Puerto Plata jest znane z willi w stylu wiktoriańskim z końca XIX w., kolorowych domków i bujnego życia nocnego. W regionie tym panują idealne warunki do uprawiania windsurfingu, kiteboardingu czy nurkowania.

Półwysep Samaná w północno-wschodniej części wyspy to region lasów tropikalnych, wodospadów, gajów kokosowych i rajskich plaży. Od grudnia/stycznia do marca co roku przypływają tu wieloryby długopłetwowce.

Wypożyczalnie samochodów:

Międzynarodowe i lokalne wypożyczalnie samochodów mają swoje oddziały na lotniskach i w najważniejszych miastach. Działają tu np. firmy: American International, Avis, Budget, Payless, Dollar, Nelly, MC Auto i Europcar.

Do prowadzenia samochodu po kraju przez okres do 90 dni konieczne jest aktualne prawo jazdy oraz międzynarodowa karta kredytowa.

Autobusy:

Różne firmy oferują wyśmienitą komunikację pomiędzy miastami. Dysponują wygodnymi klimatyzowanymi autobusami, toaletą i trzymają się rozkładów jazdy. Informacje o połączeniach i cenach uzyskać można pod następującymi numerami:

Metro Express: (1809) 227-0101, (809) 586-6062 (Puerto Plata)

Caribe Tours: (1809) 221-4422

Expreso Bávaro: (809) 682-9670 (Santo Domingo), (809) 552-1678 (Baváro)

Taksówki:

Postoje taksówek znajdują się przed hotelami, lotniskami i przy przystankach autobusowych. Zazwyczaj widnieją przy nich tablice, na których znajdują się ceny w zależności od pasma. W dużych miastach taksówkę najlepiej zamówić przez telefon, na przyjazd oczekuje się średnio 5 min. Taksówki nie korzystają z taksometrów, cenę więc najlepiej ustalić przed odjazdem.

Metro:

Metro w Santo Domingu działa od 2009 r. Ma w sumie 16 stacji, 6 nadziemnych i 10 podziemnych. Trasa ma długość 15 km. Przejazd z północy na południe zajmuje ok. 25 minut.